Nabíjecí bateriové stanice
Nejprodávanější
Multifunkční pohonná jednotka. Sinusový měnič. 614Wh LiFePO4 baterie. Střídač
Co je to vlastně přenosná bateriová stanice
Stručně řečeno, jedná se o jednotku s vestavěnou baterií, která dokáže pohánět připojenou elektroniku. Existují různé velikosti a kapacity bateriových stanic. Mohou být tak velké a výkonné, že utáhnou celou domácnost nebo naopak menší a přenosné, takže je můžete bez problém vzít s sebou na výlet nebo kempování. Na bateriových stanicích najdete většinou kombinaci běžných zásuvek a portů, jako třeba klasické síťové AC zásuvky, USB-A, USB-C porty a další. U bateriových stanic se cílí především na ideální symbiózu kapacity a možnosti přenášení.
Je přenosná bateriová stanice jen velká baterie?
Je banka jen trezor? Přestože je baterie hlavní součástí bateriové stanice, existuje také řada komponentů a technologií, které bezpečně a efektivně řídí a rozdělují uloženou energii do vašich spotřebičů. Stanice mají technologie, které umožňují rychlejší dobíjení, displeje, které zobrazují aktuální vstupy a výstupy, a dokonce aplikace pro vzdálenou správu.
Jaký je rozdíl mezi solárním generátorem a bateriovou stanicí?
Jde v podstatě jen o pojmenování – bateriové stanice ani solární generátory energii nevytvářejí, pouze ji ukládají, abyste ji mohli kdykoli využít. Slovo „solární“ spíše určuje, že ke stanicím se mohou připojit solární panely pomocí portu XT60.
Jak se přenosná bateriová stanice liší od powerbanky?
Přenosné bateriové stanice mají mnohem větší kapacitu, větší množství zásuvek a portů než powerbanky, které mají většinou pouze porty typu USB. Bateriové stanice lze využít pro spotřebiče, které běžně zapojujete do síťové zásuvky nebo do zdířky autozapalovače. Mají jednoduše mnohem více energie na to, aby mohly pohánět i náročnější spotřebiče a zařízení.
Co bych měl hledat při výběru přenosné bateriové stanice?
Kapacita, přenosnost, životnost a funkce jsou rozhodující faktory. Proto si musí uživatel rozmyslet, na co bude převážně stanici používat. Pro někoho bude například rozhodující typ použité baterie. Baterie NCM jsou lehčí, zatímco baterie LFP mají delší životnost.
Kapacita
Kolik elektřiny dokáže přenosná elektrárna uložit? Tato hodnota se udává ve watthodinách (Wh), což je počet wattů spotřebovaných zařízením za jednu hodinu. To znamená, že stanice s kapacitou 500 Wh by zvládla napájet 50 W žárovku po dobu 10 hodin (za předpokladu 100% účinnosti).
Řekněme tedy, že pořádáte letní venkovní večírek na 3 hodiny a plánujete připojit tato zařízení:
- Miniledničku (50 wattů)
- Sadu světel (25 wattů)
- Vařič (75 wattů)
Všechna výše uvedená zařízení představují celkem 150 wattů, a pokud je potřebujete napájet 3 hodiny, potřebovali byste kapacitu 450 Wh (v praxi bude třeba o něco větší kapacita – dochází totiž ke ztrátám a není dobré vybíjet baterii až na 0 %).
Životnost
Chápat baterii jako investici je něco nového. Parametrem „životnost“ můžete porovnat, kolikrát lze přenosné bateriové stanice vybít a znovu dobít. Tento údaj bývá uváděn například jako 500 cyklů na 80%. 500 cyklů se na první pohled nemusí zdát mnoho, ale pravděpodobně je baterie ve stanici minimálně stejně tak dobrá nebo dokonce lepší než ta ve vašem telefonu. Existují dva důvody, proč je cyklus ve své podstatě více, než se může zdát. Za prvé, jeden cyklus není to samé, jako jedno použití. Řekněme, že dnes využijete 30 % baterie určitého zřízení, zítra 20 % a další den 50 % – to je celkově pouze jeden cyklus. Druhá věc je, že i když kapacita baterie klesne na 80 %, vydrží stejně dlouho jako dříve. Tento pokles je tak postupný, že jej možná ani nezaznamenáte.
Důležité
Při výběru neporovnávejte pouze cykly, ujistěte se, že odpovídá i udávané %. Pokud se uvádí například 1000 cyklů, může to ve výsledku znamenat pokles na 50% původní kapacity baterie.
Mám si raději pořídit generátor se spalovacím motorem?
Klasické generátory sice vyrobí velké množství energie, ale... nelze je použít v uzavřeném prostoru, jsou velmi hlasité a nemůžete je dobíjet zdarma - solárně. Je tu také problém s tím, že postupem času může být těžší jej nastartovat a mohou být také náročnější na údržbu. Lidé si oblíbili přenosné bateriové stanice, protože je mnohem snazší stisknout pouze tlačítko „on“ a nemuset se starat o množství zbývajícího paliva nebo nutnost zazimování. Generátory se spalovacími motory byly dlouhou dobu preferované, protože na trhu další varianty v podstatě nebyly, ale nyní existují přenosné bateriové stanice, které jsou dostatečně výkonné i pro náročnější spotřebiče, jako jsou například vzduchové kompresory, pokosové pily a konvekční pece.
Naše přenosné bateriové stanice
Přenosné elektrárny EcoFlow byly vyzdvihnuty předními recenzenty pro jejich dobu dobíjení, vysoký výkon a povedený design. Pokud jde o dobíjení, můžeme hrdě tvrdit, že doba dobíjení našich stanic je nejrychlejší na světě. Bateriové stanice EcoFlow poslouží v případě výpadku proudu a připojit do nich můžete opravdu širokou škálu spotřebičů kdykoli a kdekoli budete potřebovat.
RIVER – Nejlepší na výlety
Čeká vás výlet? Je spousta míst, kde se RIVER bude stoprocentně hodit. Má mnohem větší kapacitu než běžné powerbanky, využít můžete AC zásuvky, USB-A a USB-C porty a další. Napájet můžete notebooky, světla a třeba menší spotřebiče. Fantazii se zde meze nekladou.
RIVER Pro – Ideální pro outdoorové zážitky
Díky větší kapacitě můžete proměnit obyčejný výlet na opravdový zážitek. Super kapacita vám dovolí připojit zařízení, díky kterým si můžete třeba vychladit nápoje, uvařit kávu, zapnout projektor nebo připojit elektrickou kytaru a udělat si ze společného výletu skvělou zábavu.
DELTA – Pro větší výpadky proudu
I když si poradí s náročnějšími spotřebiči při výpadcích proudu, dá se využít i pro zábavu za příznivějšího počasí. Vysoký výkon je ideální pro pracoviště, kde nejsou žádné zásuvky, nebo pro oživení venkovních prostor. Pokud cestujete karavanem nebo dáváte přednost plavbám lodí, DELTA je věc, kterou na cestách jistě oceníte.