Solární a větrné systémy
Zorientujte se ve světě fotovoltaických solárních systémů s naším návodem.
Přejít na průvodce fotovoltaikou
- Větrné elektrárny
- Solární panely
- Karavan
- Nemovitost
- Kabely, průchodky, pojistky
- Konektory
- Pouliční osvětlení LED pro solární systémy
- Příslušenství k solárním systémům
Nejprodávanější
Nevíte si rady nebo chcete namontovat vybraný doplněk na váš karavan zavolejte do našeho servisu a REKÁČEK vám to namontuje www.rekakaravany.cz/cs/kontakty
Jak sestavit solární set pro karavan
Předně - pokud si nejste jistí, nepouštějte se do toho sami. Vyhnete se tak problémům s kompatibilitou ale hlavně bezpečností. Vyberte si z našich solárních setů, které jsou sestaveny s ohledem na životnost a výkon na základě dlouholetých zkušeností. Po dohodě jsme schopní solární sety i namontovat.
Při sestavování solárního setu je důležité zohlednit několik faktorů - zásadní bude kapacita trakční baterie. Dále je důležité, jestli od soláru očekáváte naprostou nezávislost na elektrické energii, nebo pouze doplňkové doplňování elektrické energie.
Pokud máte akumulátor o kapacitě 120 Ah a napětí 12 V, tak převedeme kapacitu na Wh - 120 x 12 = 1 440 Wh. To znamená, že panel o výkonu 100 W ji nabije z 0 na 100% za 14,4 hodiny. Tato varianta je pouze za zcela ideálních podmínek plného slunce přímo na panel pod úhlem 90°. Tudíž je ve skutečnosti nutné počítat s dobou delší. U 200 W systému bude tato doba 7,2 hodiny.
Regulátor
Po zvolení výkonu solárních panelů je nutné správně vybrat regulátor.
Teorie:
Navrhovaný přípustný provozní proud regulátoru by měl být menší než 1,15 x zkratový proud paralelních solárních panelů. Dále by 1,2 x napětí otevřeného obvodu kombinovaných solárních panelů by mělo být nižší než provozní napětí regulátoru.
Příklad:
- připojujeme paralelně 2 panely 100W Prestige. Zkratový proud těchto panelů je 6,06A
- 2 x 6,06A x 1,15 = 13,94 A.
- správný regulátor nabíjení pro tento systém je regulátor s nabíjecím proudem nejméně 15A
Jedná se o proudy minimální.
Z hlediska životnosti regulátoru je vhodné postupovat dle následujícího schématu:
Do 130 W výkonu panelu - regulátor s proudem 10 A
Od 140 W výkonu panelu - regulátor s proudem 20 A
Od 180 W výkonu panelu - regulátor s proudem 30 A
Kabely
Samozřejmě je nutné obdobným způsobem dimenzovat i kabely.
Do 140 W výkonu průřez 2,5 mm2
Do 180 W výkonu průřez 4 mm2
Od 180 W výkonu průřez 6 mm2
Jak vybírat solární panely
Monokrystalické solární panely
Monokrystalické solární panely jsou vyrobeny z křemíku, který má uspořádanou strukturu, díky čemuž dosahuje větší účinnosti a efektivity. To znamená, že stejnou energii lze vyrobit na menší ploše. Plocha křemíkových článků je stejnoměrná, rohy bývají oblé. Je viditelná síť kovových vodičů. Teoretická účinnost těchto panelů je 24 %, ale prakticky se dosahuje účinnosti solárních modulů v rozsahu 16 - 18 %. Výroba těchto článků probíhá tak, že se roztavený křemík promíchává, dokud není zcela homogenní - tzn. všechny krystaly jsou stejně uspořádány. Solární elektrárna z těchto panelů má pomalejší rozběh, ale následně je dodávka energie lepší. Mají lepší účinnost při vyšších teplotách. Výsledkem je, že monokrystalické moduly jsou o něco efektivnější než polykrystalické panely. Například polykrystalické panely mají účinnost kolem 16 % a monokrystalické panely dosahují účinnosti kolem 18 %. Díky těmto vlastnostem jsou také o něco dražší než polykrystalické panely.
Buňky monokrystalických panelů mají barvu od tmavě modré po černou. Výroba monokrystalického článku trvá déle a vyžaduje vyšší teploty, díky čemuž získáme větší účinnost článku.
Tyto panely se hodí tam, kde je zaručena ideální orientace a sklon panelu, nebo je možnost panely polohovat dle pozice slunce.
Polykrystalické solární panely
Polykrystalické solární panely - plocha křemíkových článků není rovnoměrná, rohy bývají ostré. Výroba těchto článků probíhá tak, že se roztavený křemík slisuje a jednotlivé krystaly pak mají rozdílnou polohu. Solární elektrárna z těchto panelů má rovnoměrnější výkon ve srovnání s monokrystalickými. Účinnost polykrystalických článků je nepatrně nižší než u monokrystalických, 14 - 16 %, ale díky vlastnostem popsaným dříve, jsou v dnešní době prakticky rovnocenné s články monokrystalickými.
Tyto panely jsou vhodné tam, kde není možná zcela ideální orientace panelu - umí efektivně využívat difuzní světlo a světlo přicházející z boku.
Polykrystalické solární panely fungují lépe v zamračených podmínkách, např. v našem středoevropském klimatu. Monokrystalické panely jsou na druhou stranu vhodnější pro intenzivní sluneční světlo.
Závěrem tak lze říci, že pro umístění na střechu karavanu a pro kempování ve střední Evropě se jeví jako vhodnější polykrystalické solární moduly. Pokud předpokládáte delší stání na jihu Evropy, budou pro Vás výhodnější panely monokrystalické.
Kotvení solárních panelů na nemovitostech
Kotvení pro falcované plechové střechy
Kotvení pro taškové, PVC, asfaltové střechy
Kotvení pro taškové střechy